Naisystävysten Ruotsin-risteily päättyy synkällä tavalla, kun toisen naisista epäillään pudonneen laivalta. Poliisin mukaan kyseessä on itsemurha, mutta ystävättären mielestä tapaus vain halutaan unohtaa vähin äänin - olihan kadonneen naisen matkaseurana peräti sisäministeri.
Ystävän menetys ei jätä Anita Oksmania rauhaan, vaikka hänellä itselläänkin riittää ongelmia teini-ikäisen tyttären ja kompleksisen miesystävän kanssa. Niinpä hän kääntyy vanhan tuttavansa komisario Erkki Heittolan puoleen, vaikka paikallinen poliisi tuntuu olevan täysin työllistetty kaupungin huumerikollisten takia.
Kihokki on Komisario Heittola -sarjan ensimmäinen osa. Teosta sävyttää vahva järvenpääläinen paikallisväri sekä Sandbergin paljon kiitetty psykologinen ote ja terävä huumori.