• E-kirja
  • Pokkari
  • Sidottu
  • Äänikirja

Kaisa Viitala

Klaanin vieraana

Koukuttavaa historiallista viihdettä 1700-luvun Skotlannista.

Koukuttavaa historiallista viihdettä 1700-luvun Skotlannista. Lumoava Nummien kutsu -sarja alkaa.

Kun arvostetun lontoolaisperheen tytär Agnes kohtaa tanssiaisissa ylämaalaispäällikkö Fingal MacTorrianin, hän päättää, että tapaaminen saa jäädä viimeiseksi. Agnesin on vaikea ymmärtää, mitä muut röyhkeässä vuoriston villissä näkevät – mieshän on jakobiittikapinallisia eli maanpetturi! Sitä paitsi Agnes on rampa, joten tuskin kukaan mies hänestä kiinnostuukaan.

Kohtalokkaan valheen vuoksi Agnes päätyy kuitenkin viettämään talvea Fingalin suvun linnassa, kaukana kotoa, ja huomaa olevansa keskellä mutkikasta valtataistelua klaanin herruudesta.

Kaisa Viitala on historiantutkija ja kirjailija.

Avainsanat:

  • Historialliset romaanit
  • Rakkausromaanit
  • Skotlanti
  • Vammaisuus
  • Ylämaa

Osta verkkokaupasta

Tekijät

Kaisa Viitala

Kaisa Viitala on viestintäsuunnittelija, historiantutkija ja kirjailija, joka on aiemmin julkaissut tyttönimellään Ikola.

Nummien kutsu -sarjan päähenkilön Agnesin taustalla ovat Viitalan omat kokemukset elämästä synnynnäisen tuki- ja liikuntaelinsairauden kanssa.

Sarjan avausosa Klaanin vieraana palkittiin Storytel Awardsissa Romantiikka ja feelgood -sarjassa.

 

Muut kirjat sarjasta Nummien kutsu

Siirry takaisin sivun alkuun