
- E-kirja
- Sidottu
Hanna van der Steen
Senttu ja seikkailu Mumbaissa
Senttu, Bubba ja Nea ovat matkustaneet Mumbaihin tapaamaan Nean Intian-vanhempia.
Senttu, Bubba ja Nea ovat matkustaneet Mumbaihin tapaamaan Nean Intian-vanhempia. Kun Sentulta varastetaan lompakko, ystävykset tempautuvat selvittämään ”Coolin kostajan” arvoitusta. Kuka on tämä kaupungissa toimiva varas, joka tuntuu inhoavan kaikkia suomalaisia? Vauhdikkaassa seikkailussa suurkaupungin kaduilla lasten apuna ovat kaikkien alojen taituri Kyllikki Kenkänen, Kyllikin vanha tuttu, yksityisetsivä Richard ja tietäjäapina Kalinda.
Senttu ja seikkailu Mumbaissa on hyväntuulisen Senttu-sarjan kolmas ja viimeinen osa. Hilpeä ja jännittävä lastenromaani käsittelee ennakkoluuloja, rasismia ja perhesuhteita.
ISBN: 9789512368006
Kirjastoluokka: L 84.2
Ilmestyminen: 14.2.2020
Alkuperäisteos:
Avainsanat:
- Huumori
- Intia
- Kaunokirjallisuus
- Lastenkirjallisuus
- Mumbai
- Rasismi
- Suomenkielinen kirjallisuus
Osta verkkokaupasta
Tekijät

Hanna van der Steen
"Asun Hämeenlinnassa, mutta olen asunut myös Turussa, Helsingissä ja Vantaalla. Ulkomaillakin olen viivähtänyt - Sveitsissä, Ranskassa, Belgiassa ja Hollannissa. Joka paikasta on jäänyt sydämeeni jotain, oli se sitten oivallus, lämmin muisto tai tärkeä ihminen. Kotini on nykyään siellä missä rakkaimpani ovat, ainakin, jos sieltä löytyy myös tuoli, jolla istua ja lukea, ja läppäri, jolla kirjoittaa. Pidän lapsellisuudesta, asioiden hyvistä puolista ja rajojen rikkomisesta - uskaltaminen on oikotie onneen!"
Senttu-sarjan lisäksi Hanna van der Steen on aiemmin julkaissut mm. Tähtisilmät-fantasiatrilogian nuorille.