Riina Katajavuoren ja Tuire Siiriäisen hurmaava Lohikäärme, joka ei osannut lentää on ylistys oppimiselle

Riina Katajavuoren ja Tuire Siiriäisen hurmaava Lohikäärme, joka ei osannut lentää on ylistys oppimiselle

Ilmestyy 29.1.2026

Oletko koskaan kuullut lohikäärmeestä, joka ei osaisi lentää? Suomu ei osaa, mutta se on päättänyt opetella. Suomu ottaa vauhtia ja räpyttelee siipiään – ja kellahtaa rähmälleen kotisuon mättäälle.

Onneksi Suomun ystävä Kirka Kurki rientää apuun ja lainaa sille lento-opaskirjaa. Suomu saa tietää, että lentää voi monella eri tavalla: vaikka etuperin, takaperin ja voltilla! Suomun on vain löydettävä oma tyylinsä. Ja harjoittelu tekee mestarin, eikö totta?

Suomu-lohikäärmeen tarina sai alkunsa kuvittaja Tuire Siiriäisen luonnoksissa jo pikkulapsesta saakka mukana olleista lohikäärmehahmoista. Kirjailija Riina Katajavuoren käsikirjoitus uutta lastenkirjaa varten oli vailla kuvittajaa, ja Siiriäisen tyyli lohikäärmehahmoineen sopi tarinaan täydellisesti.

Kaksikko yhdisti voimansa ja pian oli selvää, että heidän yhteinen lastenkirjansa kertoisi suomalaisella hillasuolla asuvasta lohikäärmeestä nimeltä Suomu. 

”Kirja on oppimisen ylistys: sinnikkyys ja harjoittelu palkitaan. Suurin voitto on se, että Suomu voittaa itsensä ja omat pelkonsa. Samalla se pääsee uudelle tasolle elämässään ja pystyy näkemään oman elinpiirinsä korkealta. Se asettuu myös lohikäärmeiden sukukunnan kunniakkaaseen jatkumoon osaamalla lohikäärmeille kuuluvia taitoja”, Katajavuori kuvailee.

Suomun sympaattiseen tarinaan mahtuu mukaan myös huumoria, jota tekstin lisäksi löytyy myös kuvituksen hauskoista yksityiskohdista.

”Koska olen ollut ulkosuomalainen jo pidemmän aikaa, minulle oli tärkeää tuoda kuvitukseen mukaan suomalaisia silmäniskuja. Bongaa taivaalta tippuva riisipiirakka!”, Ranskassa asuva Siiriäinen vinkkaa.

Riina Katajavuori on runoilija ja kirjailija, joka on kirjoittanut lapsille yli 20 kirjaa. Musikaalinen Katajavuori on palkittu mm. Punni-palkinnolla ja ollut ehdolla Pohjoismaiden neuvoston lasten- ja nuortenkirja-, Arvid Lydecken- sekä  Runeberg Junior -palkinnoille. Tuire Siiriäinen piirteli jo koululaisena paljon lohikäärmeitä, mutta vaikka hänen haaveensa omasta lemmikkilohikäärmeestä ei ole toteutunut, elää hän kakkosunelmaansa kuvittajana Ranskan Toulousessa.

Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt sekä lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi

Ota yhteyttä

Anni Gullichsen

Anni Gullichsen

Viestintäpäällikkö

0504635238

anni.gullichsen@otava.fi

Siirry takaisin sivun alkuun